Harmadik Diaszpóra Iskolatábor – Beszámoló

Időpont: 2024. október 27. – november 2.
Helyszín: Zeewolde, Harderdijk 12.

Hihetetlen, hogy véget ért a III. Diaszpóra Iskolatábor Hollandiában is. Táborunknak a zeewoldei Scoutcentrum Harderhaven adott otthont október utolsó hetében. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is volt egy központi témánk, mégpedig az olimpia. Kihívás volt erre a témára megrendeznünk a tábort, de a remek pedagógus- és cserkészcsapattal, szülőkkel, gyerekekkel – közülük 23 gyermek, 15 felnőtt és 3 vendég –  idén is egy felejthetetlen hetet tölthettünk el együtt. 

A tábor ideje alatt naponta volt zászlófelvonás-, levonás, reggeli torna, délelőttönként iskolai foglalkozások, délutáni mesék Horváth Mártával, játékos feladatok, íjászat, kirándulás, diszkoszvetés, gerelyhajítás, éneklés, fejtörők.  Elkészült a kabalánk és az iskolai újságunk. Jártak nálunk vendégek, például író, olimpia szervező, és még a nagykövet is. Móka és kacagás uralkodott a közösségünkben. De hogyan is teltek a mindennapok? 

Vasárnap: Érkezés és a tábor megnyitása

Október 27-én vasárnap délután megérkeztek a harmadik Diaszpóra Iskolatábor résztvevői Zeewoldébe, ahol az egész hetet átszövő program középpontjában az olimpia állt. Az ifjú „olimpikonokat” a magyar cserkészcsapat fogadta, majd megismerkedtek a vezetőikkel. A nyitóünnepség során az olimpiai szellem is bemutatásra került. A tábortűz mellett még Zeusz is feltűnt meglepetés vendégként, aki Prométheuszt kérte meg, hogy az olimpiai lánggal gyújtsa meg a tábortüzet. Zeusz emlékeztette a fiatalokat, hogy az olimpiai eszmében az emberek békében élnek, és erejüket csak barátságos versenyekben mérik össze.

Hétfő: Az olimpiai szellemiség megismerése

A tábor második napján a résztvevők már korán keltek; reggel hétkor ébresztő volt. A napot a reggeli tornát követően a zászlófelvonás indította, amelyen a gyerekek megtudták, melyik őrs tagjai lesznek a hét folyamán, valamint minden őrs megkapta a napi szolgálati feladatait – például takarítást, konyhai munkát vagy a tábortűz előkészítését. A reggeli után a gyerekek az ókortól kezdve az olimpiák történetéről, a sportágakról és a résztvevő országokról tanultak.

Tízórai után mindenki egyedi olimpiai helyszínt épített makettből, amelyeket saját elképzelésük alapján terveztek. Ebédkor a lángosokat és a különböző ízesítésű kürtőskalácsokat mindenki nagy örömmel fogyasztotta. Az ebéd után a takarító csapat helyreállította a rendet, míg a konyhai szolgálat a következő étkezést készítette elő.

Délután cserkészfoglalkozások következtek: Mörk Leonóra (író, újságíró) az újságírásról tartott előadást, még magyar sportújságokat is hozott a szemléltetéshez. Ezután az őrsök nevet választottak maguknak, és megtervezték zászlaikat. A három őrs a Küniszka, Spárta és Zeusz nevet vette fel, mindegyik egyedi történetet képviselt. A foglalkozások során a táborozók megismerkedtek a gerelyhajítással, diszkoszvetéssel, krikettel és íjászattal is. Vacsora után kreatív műhelymunka következett, ahol a táborozók sárkány kabalát varrtak, és az olimpiai ötkarikás embléma mellett egyénileg díszítették tábori pólóikat. Az este zárásaként minden őrs bemutatott egy rövid jelenetet a saját hősükről a tábortűznél.

Kedd: Vendégelőadás és cserkészprogramok

Kedden a megszokott reggeli rituálékat – ébresztő, torna, zászlófelvonás és szolgálatátadás – követően ismét az olimpiai ismereteké volt a főszerep. Az ebéd előtti makettépítés mellett ezúttal újságírás is szerepelt a programban, figyelembe véve az előző napi ötleteket: a táborozók cikkeket írtak, illusztrációt készítettek az eseményekről és hőseikről. Délután Rózsa Dóra, az olimpiai mozgalom szakértője látogatott el a táborba, és előadást tartott a sport szellemiségéről. Az előadást egy hosszabb, kinti mozgásos cserkészprogram követte, amely után a napot kreatív műhelymunka és tábortűz zárta.

Szerda: Olimpiai triatlon és esti mulatság

Szerdán a program egy különleges triatlonnal indult. A reggeli és tanulás után a táborozók egy túra keretében teljesítették a futást, biciklizést és „úszást”. A futást egy hosszú gyalogtúrával helyettesítették, a biciklizést padokon ülve szimulálták, míg az „úszást” a „büdös tó” feletti átkeléssel váltották ki, amely sok nevetést hozott. Az esti zenés-táncos mulatságot a tábortűz zárta, ekkor a gyerekek újra felelevenítették az olimpiai hősök történeteit.

Csütörtök: Pihenés és megemlékezés az olimpiai bajnokokról

A csütörtöki nap a szokásos reggeli programokkal kezdődött, majd folytatódott az olimpiai témájú tanulás és makettépítés. A délutáni cserkészfoglalkozásokon a gyerekek választhattak: íjászkodhattak, játszhattak, gyakorolhattak a következő napra, pihenhettek, pólót díszíthettek vagy a sárkánykészítést folytathatták. Az esti tábortűznél az egykori magyar olimpikonokra emlékeztek: meghitt, lassú dalokat énekeltek, gyertyákat gyújtottak, és csendben, tisztelettel gondoltak a legendás sportolókra.

Péntek: Olimpiai versenyek és záró tábortűz

Pénteken tartották a tábor olimpiai versenynapját. A reggeli után a táborozók különféle kvizekben és sportágakban mérhették össze erejüket. Az őrsök mindent beleadtak, fej/fej mellett haladtak, közel hasonló pontszámokat értek el. Este néhány szülő is megérkezett a záró tábortűzre. Itt a gyerekek előadták mi tetszett nekik legjobban a táborban, és humoros jelenetekkel figurázták ki a vezetőket és társaikat. Ez nagy nevetést, jó kedvet hozott mind a szülők, mind a táborozók körében. Végezetül volt még egy kis idejük az elmaradt feladataikat befejezni, vagy csak egy kicsit együtt tölteni az időt.

Szombat: Búcsú és táborzárás

Az utolsó reggelen a gyerekek összepakolták a holmijukat, és megkapták az általuk készített sárkányokat. A záróünnepségen a nagykövet úr is részt vett, akit a gyerekek egy népdallal köszöntöttek. A zászlólevonás előtt a nagykövet úr minden táborozót egy-egy éremmel jutalmazott, az őrsvezetők pedig átvehették az őrsnek járó édességet. A táborvezetők és a napos tiszt megköszönte a résztvevőknek az együtt töltött hetet, és délután kettőkor mindenki útnak indult. Hazafelé még a fülekbe csenghettek Márta zárótörténetének szavai. Híres mesemondónk útravalóul a vadludak repüléséről  szóló mesét szánta, ami az összetartozásról, a támogatásról, a kitartásról és együttérzésről szólt, akárcsak az olimpia.

A tábor nemcsak élményekkel és tudással gazdagított mindannyiunkat, hanem a közösség és az olimpiai szellem erejét is közelebb hozta nekünk. Mindezt érezhettük a közösen kiáltott „fantasztikusan jó volt..” kiáltásból is. 

Hálával és köszönettel tartozunk a Külföldi Magyar Cserkészszövetségnek és a Hollandiai és Nyugat-Európai Magyar Ifjúsági és Kulturális Alapítvány (StiHon) tagjainak, hogy ismét lehetővé tették a program megvalósítását. A pedagógusok, cserkészek, önkéntesek, vezetők és természetesen a gyerekek nélkül nem jött volna létre ez a tábor. 

Köszönjük a maarsseni Kincskereső Oskola pedagógusainak a személyes részvételt, az előkészületeket, az érdekes és változatos feladatokat. 

Köszönjük az Amstelveeni Magyar Ovi&Suli segitségét, részvetelét és a Hágai Magyar Óvoda és Iskola támogatását, az iskolai feladatok előkészitését.

Köszönjük a 70. Attila cserkészcsapatnak a részvételét, a programok lebonyolításában való jelentős közreműködésüket. 

Köszönjük mindazok munkáját, akik nélkül a konyha nem működött volna, hiszen ők biztosítottak számunkra elegendő és változatos ételeket. Köszönjük Pakot Szabolcsnak a finom lángosokat es kürtőskalácsokat, Ravasz Zsuzsannának a finom süteményeket.

Köszönjük Horváth Mártának (népmesemondónak, bábszínésznek)  a meséket, a kreatív műhelymunkákat és az olimpiai kabalánkat. 

Köszönjük vendégeinknek Mörk Leonórának és Rózsa Dórának a látogatását! A gyerekek érdekes előadások résztvevői lehettek, nagyon élvezték az érdekes előadásokat. 

Köszönjük Horogszegi Szilágyi-Landeck Dániel nagykövet úrnak, hogy meglátogatott bennünket a magyar diaszpóra táborunkban. Jelenlétével a tábor ünnepélyes lezárását még emlékezetesebbé tette számunkra.

Végül köszönjük a mini olimpikonok türelmét és kitartását is.

Mi már izgatottan várjuk a következő tábort!

L.F.Gizella, M.P Ivett, V.Gabriella, Sz.Katalin, P.Zsófia, B.Judit, T.Hajnalka, H.Márta, L.Ferenc, L.F.Nimród, V.D Mátyás, K.Gábor, K.László, K.U.Kinga, H.H.Barbara, B.Liliána, K.Ildikó